2024-05-07

Majowe święta uczą nas patriotycznej postawy obywatelskiej. Dzięki takim uroczystościom oddajemy hołd tym, którzy przyczynili się do ważnych dla Polski wydarzeń. Uczniowie naszej szkoły 25 kwietnia 2024r. uroczyście obchodzili rocznicę święta majowego – ustawy rządowej z roku 1791, zwanej później Konstytucją 3 Maja. Wychowankowie wzięli udział w żywej lekcji historii.
Podczas akademii przedstawiono część artystyczną, podczas której przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Odśpiewano pieśni patriotyczne przypominające o trudnych czasach niewoli, walk narodowowyzwoleńczych i ofiarnym trudzie polskiego żołnierza. Mogliśmy przyjrzeć się portretom i sylwetkom głównych twórców ustawy rządowej –  króla  Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugona Kołłątaja, Stanisława Małachowskiego oraz Ignacego Potockiego. Nie zabrakło również symboli narodowych. Występy młodych aktorów zostały wzbogacone pokazem multimedialnym akcentując fakt, że aby być wolnym, trzeba znać i rozumieć prawa i zasady wolności. Święta narodowe pozwalają przypomnieć młodym ludziom, jakie zdarzenia przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnym kraju. Dzięki żywej lekcji historii mogliśmy  zrozumieć, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Na zakończenie akademii cała szkoła odśpiewała hymn państwowy.

2024-05-10

Dzień zdrowej przekąski

Zdrowo i kolorowo” to hasło, które towarzyszyło nam 9 maja, kiedy zorganizowaliśmy „Dzień zdrowej przekąski”. Po listopadowym sukcesie „Zdrowego śniadania” kolejny raz postanowiliśmy zachęcić uczniów i pracowników szkoły do zdrowego odżywiania się. Uczniowie klas V i VI z radością przyjęli wyzwanie przygotowania zdrowych pyszności a potem z dumą prezentowali je pozostałym uczniom. Na naszym stole każdy mógł znaleźć coś dla siebie: zdrowy soczek, pożywny koktajl, owocowe przekąski, domowe galaretki. Było też coś dla tych bardziej głodnych, czyli kanapki i bułeczki.

Dziękujmy uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie zdrowych przekąsek!

2024-05-12

W dniu 07.05.2024 w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Prowadzący pokaz opowiadał uczniom o ważnych wydarzeniach z historii naszego kraju, począwszy od Insurekcji Kościuszkowskiej przez bohaterską walkę Polaków w Powstaniu Listopadowym i udziale wojsk polskich u boku Napoleona w starciach z zaborcami. Chętni uczniowie mieli również okazję aktywnie uczestniczyć w pokazie rekonstrukcji historycznej w strojach z epoki.

2024-05-14

W dniach 8 i 9 maja odbył się w szkole Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas I - III. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz doskonalenie umiejętności płynnego czytania. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza polegała na przeczytaniu fragmentu tekstu przygotowanego przez uczestników w domu, w części drugiej uczniowie losowali fragment tekstu z książki przygotowanej przez jury. Komisja oceniała płynność czytania, bezbłędność, wyrazistość, intonację.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie
2024-05-15
2024-05-16

W dniu 13 maja uczniowie klasy V wzięli udział w spotkaniu z panią Katarzyną Wasilkowską, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pani Wasilkowska jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m. in.: nagroda „Guliwer w krainie Olbrzymów” za rok 2016 za znaczące zaistnienie na rynku literatury dziecięcej, wyróżnienie za powieść „Kobra” w 26. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego w 2019 roku, wyróżnienie za powieść „Świat Mundka” w Konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji Ibby oraz Nagroda Główna oraz Nagroda Czytelników za powieść „Już, już!” w 29. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. I to właśnie książka „Już, już!” była pretekstem do rozmowy o pasjach, uzależnianiach i wolności. Autorka rozmawiała z uczniami o wszelkiego rodzaju uzależnieniach, w tym od komputera i gier komputerowych, o zachowaniach osób uzależnionych oraz jak bezpiecznie korzystać z komputera. Spotkanie odbyło się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku.

2024-05-16

Uczniowie klas IV wcielili się niedawno w aktorów i zorganizowali inscenizację  bajki A. Puszkina pt. "O rybaku i rybce".  W tym celu dzieci porzuciły  więc szkolne ławki, a korytarz zaadaptowały na potrzeby sceny. Uczniowie tworząc własne kostiumy, wykazali się kreatywnością, a przede wszystkim dużym poczuciem humoru.

2024-05-19

Po raz kolejny nasza placówka bierze udział w akcji Rowerowy Maj.

Zdaniem organizatorów:

"Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów i szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii."

O kampanii można przeczytać klikając na LINK

Zachęcamy wszystkich naszych uczniów do aktywnych przejazdów i trzymamy kciuki za wytrwałość.

2024-05-27

W dniu dzisiejszym uczniowie klas I - VII oraz dzieci przedszkolne wzięli udział w audycji umuzykalniającej. Dzieci słuchały wybranych utworów muzycznych, poznały wygląd i brzmienie prezentowanych instrumentów,  brały także aktywny udział w zabawach ruchowych i grze na instrumentach.