2024-05-16

W dniu 13 maja uczniowie klasy V wzięli udział w spotkaniu z panią Katarzyną Wasilkowską, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pani Wasilkowska jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m. in.: nagroda „Guliwer w krainie Olbrzymów” za rok 2016 za znaczące zaistnienie na rynku literatury dziecięcej, wyróżnienie za powieść „Kobra” w 26. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego w 2019 roku, wyróżnienie za powieść „Świat Mundka” w Konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji Ibby oraz Nagroda Główna oraz Nagroda Czytelników za powieść „Już, już!” w 29. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. I to właśnie książka „Już, już!” była pretekstem do rozmowy o pasjach, uzależnianiach i wolności. Autorka rozmawiała z uczniami o wszelkiego rodzaju uzależnieniach, w tym od komputera i gier komputerowych, o zachowaniach osób uzależnionych oraz jak bezpiecznie korzystać z komputera. Spotkanie odbyło się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku.

Po spotkaniu uczniowie udali się na Kampus, gdzie mieli możliwość uczestniczenia w mobilnym widowisku edukacyjnym Iskry Niepodległej. W widowisku tym zastosowano nowoczesne, unikalne rozwiązania technologiczne, które oddziaływały na różne zmysły. Celem projektu jest przedstawienie sylwetek wybitnych Polek i Polaków - ojców niepodległości, naukowców, ludzi kultury, sportowców, podróżników, których osiągnięcia mają wpływ na nasze życie.