2024-06-19

Szanowni Państwo!

Wielkimi krokami zbliża się okres wakacji. Jak wiemy jest to szczególny czas kiedy z rodzinami wyjeżdżamy na urlopy, spędzając je nad wodą czy też w górach. Wiele z naszych pociech pozostaje również w miejscu zamieszkania. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie czy to w domu czy poza nim sprawia jednak, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz zapewnieniu dzieciom właściwej opieki. Chcąc ograniczyć zagrożenie warto wykorzystać każdą sposobność by przypomnieć, zarówno dzieciom jak i ich opiekunom - kilka zasad bezpieczeństwa. W związku z tym proszę Państwa o podjęcie stosownych działań edukacyjnoinformacyjnych w tych ostatnich chwilach w szkolnych murach.

• Szczególnie ważne jest uświadomienie dzieciom, zagrożeń płynących z korzystania z urządzeń domowych, kontaktów z nieznajomymi, a także rozpowszechniania informacji o pieniądzach i wartościowych rzeczach znajdujących się w domu.

• Dzieci muszą wiedzieć, do kogo mogą zgłosić się o pomoc, w przypadku zaistnienia niebezpieczeństwa.

• Zabawa dzieci, szczególnie tych najmłodszych powinna odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych i pod opieką dorosłych.

• Przestrzegajmy również dzieci przed kontaktami z bezpańskimi zwierzętami, które choć miłe i spokojne mogą być niebezpieczne.

• Pamiętajmy, że dzieci ze względu na brak doświadczenia oraz młody wiek, nie powinny obsługiwać urządzeń i maszyn rolniczych. Każdego roku zdarzają się wypadki z ich udziałem, wynikające z niewłaściwej opieki, jak i nakładaniem obowiązków przekraczających ich umiejętności. Chwila nieuwagi, może powodować tragiczne skutki.

• Nie zapominajmy, że najbezpieczniejsza kąpiel, to kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników, gdzie szybko i fachowo można uzyskać pomoc.

• Zbliżający się okres wakacyjny musi nas skłaniać do refleksji nad tym, jak wiele zagrożeń niesie ze sobą rozwój motoryzacji. Nie zapominajmy, jak wiele zależy od Nas samych. Zapianie pasów bezpieczeństwa, stosowanie odpowiednich urządzeń do przewozu dzieci, respektowanie ograniczeń prędkości i wreszcie trzeźwość kierowców to czynniki, na które możemy mieć i mamy wielki wpływ. Ich stosowanie w bardzo istotnym stopniu zmniejsza ryzyko doznania ciężkich obrażeń ciała, a nawet śmierci.

• Podstawowe zasady higieniczno-zdrowotne również obowiązują w czasie wakacji. Szczególną uwagę zwracajmy na prawidłowe przechowywanie żywności, szczególnie tej wymagającej zachowania ciągu chłodniczego. Ponadto podstawowe zasady higieny jak mycie pożywienia oraz rąk przed posiłkami, po skorzystaniu z toalety są niezbędne.

• I na koniec profilaktyka środków psychoaktywnych! Alkohol, wyroby tytoniowe, nowe narkotyki czy inne środki nieznanego pochodzenia to nie zabawa. Niestety okres wakacyjny to czas kiedy nasi najmłodsi ale również i dorośli pozwalają sobie w chwili beztroski na decyzje, które mogą zmienić ich późniejsze całe życie. Podkreślmy stanowczo, że życie jest warte tego, aby przeżyć je w zdrowiu i trzeźwości, tak by cieszyć się nim w pełni.

Mam nadzieję, że tych kilka podstawowych rad przypomniało Państwu jak ważne jest bezpieczeństwo. Życzymy udanych wakacji, miło i bezpiecznie spędzonych zarówno na urlopach, jak i w miejscach zamieszkania.

Poniżej przedstawaimy klika zdjęć z Akcji Bezpieczne Wakacje w Szkole zorganizowaną przez służby państwowe:

Policję, Sanepid, Pogotowie Ratunkowe i Straż Pożarną.

 

 

 
Miasto RybnikMinisterstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w KatowicachRzecznik Praw DzieckaEdukacja Rybnik